Sign up with your email address to be the first to know about new products, VIP offers, blog features & more.

Wilno – co zwiedzić w 2 dni

Wilno nie jest dużym miastem i w ciagu 5h udało nam się je zwiedzić, a przynajmniej najważniejsze miejsca. Przespacerowaliśmy 35km 🙂 Praktyczne wskazówki nt. pobytu w Wilnie znajdziecie tutaj (Wilno – Praktyczny Poradnik)

Poniższy plan można rozłożyć na 2 dni.

Oto nasza lista 15 miejsc, które warto zwiedzić będąc w Wilnie (kolejność przypadkowa):

1. Muzeum Ofiar Ludobójstwa

Zwiedzanie Wilna zaczęliśmy od miejsca bardzo wzruszającego i chwytającego za serce, ale bardzo potrzebnego – by uświadamiać potomnych o tych strasznych czasach Historii. Wystawa znajduje sie na 3 poziomach łącznie z piwnicą – gdzie znajduje się były areszt KGB.

Ale zacznijmy po kolei: wstęp do muzeum jest płatny – 4€ od osoby.

W piwnicy znajdują się pomieszczenia, które wykorzystywane były przez KGB jako areszt. To miejsce wyjątkowo przytłacza i czuje się tę tragedię jaka tu się rozgrywała. Cele – jedna obok drugiej, pomieszczenia przesłuchań, więzienne prycze, toalety, spacerniak i…miejsce gdzie rozstrzeliwano ludzi – te pomieszczenia wywarły na nas najwiecej emocji…

Nie spodziewajcie się tu wystaw pełnych bajeranckich multimediów. Nie, wystawa ma pewne elementy audio – wizualne i zawiera sporo informacji ale podane na tablicach, w łatwy i przystępny sposób. Sądzimy, że nie jest to odpowiednie miejsce na odwiedziny z dziećmi – one tego nie zrozumieją, a wręcz mogą się trochę przestraszyć…

Więcej o tym miejscu znajdziecie w naszym vlogu

 

2. Plac Katedralny

Kolejnym miejscem, do którego sie udaliśmy był plac przy archikatedrze Wileńskiej. To jeden z takich typowych placów jakie każde miasto ma do zaoferowania 🙂 Ogromny teren znajdujący się tuż przy katedrze w Wilnie wykorzystywany jest bardzo często do robienia zdjeć. Miejsce bardzo przyjemne, skupiające wielu ludzi – po prostu każdy tu bywa 😉

Tuż obok katedry znajduje się

3. Pałac Władców

Zgodnie z tym opisem, „Będący niegdyś siedzibą Wielkich Książąt Litewskich oraz centrum politycznym i kulturalnym państwa odbudowany zamek, zwany Pałacem Władców, dziś jest prawdziwym symbolem odrodzenia państwowości Litwy. Jest to muzeum o charakterze rezydencji historycznej.”  Do Pałacu Władców wchodzi się z boku placu Katedralnego, wejście jest płatne 3€. My nie zdecydowaliśmy sie zajrzeć do środka i weszliśmy tylko na dziedziniec, który prezentował sie bardzo interesująco 👍🏻

Z drugiej strony placu katedralnego znajduje się

4. Pomnik Wielkiego Księcia Giedymina

Zatem wokół placu katedralnego można zobaczyć aż 3 atrakcje Wilna. Co więcej, w pobliżu znajdują się kolejne, przez co szybko i płynnie przechodzi się pomiędzy jednym a drugim zabytkiem przy okazji poruszając sie wsród kamieniczek i niskich zabudowań.

Tuż nad placem, góruje

5. Baszta Giedymina  i

6.Ogrody Bernardyńskie

Ta niesamowita fortyfikacja została wzniesiona w 1409 r. za panowania księcia Witolda. Niestety podczas naszego pobytu, w dalszym ciągu Baszta była zamknięta (przypomnijmy, że z powodu osuwających się zboczy wzgórza po ulewach, Góra Giedymina została zamknięta dla odwiedzających). Niemniej jednak z ogrodu Bernardyńskich jak i z wzgórza Trzykrzyskiego można podziwiać ten zabytek.

7. Góra Trzykrzyska

Bezpośrednio z Ogrodów Bernardyńskich można wejść drewnianymi schodami na wzgórze Trzykrzyskie, z którego rozpościera się przepiękny widok na Wilno.

8. ul. Literacka

Jedna z najbardziej urokliwych uliczek Starego Miasta, przy której mieszkał Adam Mickiewicz. Swoją nazwę ulica uzyskała nie na cześć wielkiego wieszcza, lecz dzięki licznym małym księgarniom, które mieściły się tu na przełomie XIX i XX w. Od roku 2008 na tej ulicy upamiętnia się literatów, tłumaczy i inne osoby powiązane z literaturą oraz kulturą litewską wmurowując w ściany różne dzieła artystów (literatugatve.lt)

9. Barbakan

Podobnie jak na Warszawskiej Starówce również i w Wilnie można spotkać fortyfikacje zwane barbakanem. Barbakan zaprojektował w pierwszej połowie XVII w. niemiecki inżynier Friedrich Getkant. Z tego miejsca, również można podziwiać wileńskie Stare Miasto.

Idąc wzdłuż Barbakanu dojdziemy do najważniejszego miejsca w Wilnie, a mianowicie do

10. Ostra Brama

Ostra Brama, czyli brama miejska na Starym Mieście w Wilnie, wzniesiona w latach 1503–1514. Od wewnątrz bramy znajduje się kaplica Ostrobramska z obrazem Matki Boskiej Ostrobramskiej. Jest to bardzo tłumnie odwiedzane miejsce, zarówno przez turystów jak i przez lokalnych mieszkańców.

11. Cmentarz na Rossie

Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest, nieco oddalony od centrum, Cmentarz na Rossie, gdzie pochowano wielu Polaków. Bardzo zaskoczyło nas to, że jest tu pochowane serce Marszałka Józefa Piłsudskiego. Cmentarz położony jest na wzgórzu co daje wyjątkowy klimat temu miejscu. Znajdują się tu bardzo stare groby, nawet sprzed 1830 roku.

12. Huśtawka i Syrenka na Zarzeczu

Niestety nie wiemy jaka jest historia zarówno Syrenki jak i huśtawki, ale bardzo często, w ciągu lata, ktoś wchodzi do wody żeby dostać się na tą huśtawkę i potem przesiaduje tam godzinami ☺ To musi być niesamowite wrażenie. Huśtawka zwisa z mostu nad rzeką Wilejką, a stąd już blisko do zabytkowej dzielnicy Wilna, zwanej Zarzeczem. Most przyozdabia ogromna ilość kłódek, widocznie wielu zakochańców tu dotarło 🙂

13. Konstytucja Zarzecza

Przechodząc mostem nad rzeką Wilejką znajdziemy się na Zarzeczu. Dzielnica ta często porównywana jest do paryskiego Montmartre’u lub do  kopenhaskiej Cristianii, gdyż Zarzecze – to „republika” artystów. Dzielnica ma własny hymn, konstytucję, prezydenta, premiera, ambasadorów, biskupa oraz swojego patrona – Anioła Zarzecza z brązu (vilnius-tourism.lt). Nam bardzo podobał się tekst konstytucji Zarzecza 👍🏻 a, najbardziej 13 punkt heh.

14. Pomnik i Dom Mickiewicza

„Litwo, Ojczyzno Moja…” – Każdy z nas dobrze zna te słowa. Będąc w Wilnie nie można ominąć pomnika Adama Mickiewicza (podpisany w języku litewskim) jak i domu w którym mieszkał.

15. Cerkiew Świętych Konstantyna i Michała w Wilnie

To miejsce tak naprawdę odkryliśmy przypadkiem. Wracając do hotelu usłyszeliśmy głośne dzwony i poszliśmy sprawdzić skąd dobiegają te dźwięki. Okazało się, że z cerkwi. Zajrzeliśmy do środka, ale akurat odbywało się tam nabożeństwo, więc nie chcieliśmy zakłócać innym spokoju. Miejsce w środku wyjątkowe, przepełnione złotem, oczywiście warte zobaczenia.


Czujemy niedosyt tego miasta i sądzimy, że są jeszcze miejsca których nie odkryliśmy i kiedyś wrócimy tutaj by poznać kolejne perełki Wilna, a wpis ten będzie na bieżąco aktualizowany. Macie swoje propozycje, o których tutaj nie napisaliśmy?

Translate »